SESLERİYLE ENGELLERİ AŞTILAR

0
495

 14 HAZİRAN 2012

BASIN BÜLTENİ

SESLERİYLE ENGELLERİ AŞTILAR
– BURSA KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU, VERDİĞİ KONSERLE MÜZİKSEVERLERE KEYİFLİ SAATLER YAŞATTI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin üyelerinden oluşan Türk Halk Müziği Korusu, ‘Bahar konseriyle’ engelli ve engelli ailelerine keyifli saatler yaşattı.

Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) düzenlenen konsere, Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Lütfi Taşçı ve çok sayıda engelli yakını katıldı. Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, engellilere olanak verildiğini büyük başarılar elde edebildiğini söyledi. Müzik çalışmalarının yanında futbol, okuma-yazma, İngilizce kursu ve sanat çalışmaları da yaptıklarını belirten Sönmez, “Yaptığımız sosyal faaliyetlerin neticesinde birçok konuşamayan arkadaşımız konuşmaya başladı. Yürüttüğümüz projelerle de Türkiye’ye örnek oluyoruz. Tüm Bursalıların kapak desteğini sürdürmesini bekliyoruz” dedi.
Engelliler Meclisi üyelerinden oluşan Kalbin Ritmi Grubu, eğitmen Cuma Çimen’in önderliğinde yaptığı davul şovlarla salonu dolduranlardan alkış aldı. Sahneye çıkan Türk Halk Müziği Korusu ise seslendirdiği solo ve koro şarkılarıyla dinleyenlerin beğenisini kazandı. Kiminin kol değnekleri, kiminin de sandalyesiyle sahneye çıktığı konserde, engelliler söyledikleri şarkılarla usta sanatçıları aratmadı. Konserin sonunda ‘Bursa’nın ufak tefek taşları’ türküsünü seslendiren koro uzun süre ayakta alkışlandı. Günün sürprizi olarak sahneye çıkan zihinsel engelli olan Ahmet Sezer Şemsir ise söylediği türküyle yapılan çalışmaların faydalarını gözler önüne serdi.
Konserin sonunda konuşan Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Lütfi Taşçı, Bursa Kent Konseyi’nin Türkiye’ye örnek çalışmalar yaparken, Engelliler Meclisi’nin de aynı çizgiyi izlemesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Oturdukları yerden sahneye bakarken gül bahçesindeki gülleri gördüklerini ifade eden Taşçı, büyük bir azim gösteren engellileri ve ailelerini tebrik etti. Orkestra Şube Müdürlüğü Türk Halk Müziği Bölümü’nün de eşlik ettiği konserin sonunda Lütfi Taşçı tarafından eğitmen Cuma Çimen’e, Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez tarafından ise şef Kemal Kamalı’ya çiçek takdim edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ