İstiklal Marşı’nın Yüzüncü Yılında Atatürk’ün İzinden Yürüyen Bando #1DakikadaHerŞeyDeğişir

0
1102

 

İstiklal Marşı’nın Yüzüncü Yılında Atatürk’ün İzinden Yürüyen Bando

 

Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu, İstiklal Marşı’nın 100. Yılı şerefine, Atatürk’ün Millî Mücadeleyi şekillendirdiği rotayı takip ederek, Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas, Mudanya ve Ankara’da marşımızı seslendirdi. Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş’ın hamiliğini yaptığı proje, bir kısa film hâline getirilerek marşın yıldönümünde vatandaşlar ile paylaşıldı.

85 Yaşındaki Bando’dan İstiklal Marşı’nın 100.Yılı’na Selam

Türkiye’nin en eski bandolarından biri olan Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu, 1936 yılından bu yana aralıksız her tören ve etkinlikte çaldığı İstiklal Marşı’nı, bu yıl Anadolu’nun dört bir yanına taşıdı. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı noktadan başlayan yolculuk; Amasya, Erzurum, Sivas ve Mudanya’dan geçerek Ankara’da son buldu. Bandırma Vapuru, Saraydüzü Kışlası, Erzurum Kongre ve Millî Mücadele Müzesi, Sivas Kongresi Binası, Mudanya Mütareke Binası, Birinci Meclis gibi tarihi yerlerde marşımızı seslendiren bando, yolculuklarının sonunda Mehmet Akif Ersoy’un kabrini ve Anıtkabir’i de ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş, tüm Bursalılar adına duygularını kaleme alarak Taceddin Dergâhı’ndaki hatıra defterine işledi.

Soğuğa Aldırmadılar

Bir haftada 3000 kilometre yolculuk eden Bando, soğuk havaya rağmen pandemi önlemleri sebebiyle performanslarını açık havada sergiledi. Etkinlikler seyircisiz olarak yapılmasına rağmen yoldan geçen vatandaşların da yoğun ilgisi ile karşılaştı. Orkestranın tarihi mekanların önünde marşımızı çaldığı dakikalar, şehirlerde adeta zamanın durduğu anlara sahne oldu.

Bando Şefi Murat Aydın “Atalarımızın varını yoğunu ortaya koyarak yazdığı İstiklâl Marşı’nı anarken, dizlerimiz ancak tarihin heybetinden titrer. Üşümek ve yorulmak Atatürk’ün, Mehmet Akif’in ve Osman Zeki Üngör’ün izinden gidenlere yakışmaz.” diyerek duygularını ifade etti.

Tarihi Yolculuk Bir Filme Dönüştü

Orkestranın bu tarihi yolculuğu an be an kaydedilerek İstiklal Marşı’nın 100. Yılı’na yaraşır bir kısa film hâline getirildi ve çeşitli platformlarda yayına girdi. Filmde, İzleyenlerin tüylerini diken diken eden bir müzik eşliğinde Anadolu’nun güzelliklerin ve Millî Mücadele’nin mirası gözler önüne serildi.