BURSA SEVDASI KLİBE İŞLENDİ

0
619


BURSA’NIN TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİNİN TANITIMI İÇİN HER ARGÜMANI SONUNA KADAR KULLANAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SEVİLEN BİR KELES TÜRKÜSÜ EŞLİĞİNDE TANITIM KLİBİ HAZIRLADI.
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’NİN DE VOKALİST OLARAK YER ALDIĞI KLİPTE, ULUDAĞ’DAN GÖLYAZI´YA, İZNİK KALESİ’NDEN EMİRSULTAN KÜLLİYESİ’NE KADAR BURSA’NIN SAHİP OLDUĞU 70’E YAKIN TARİHİ VE DOĞAL MEKAN TÜM GÜZELLİKLERİYLE GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ.

BURSA – Bursa’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtımı için her argümanı sonuna kadar kullanan Büyükşehir Belediyesi, sevilen bir Keles türküsü eşliğinde Bursa klibi çekti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de vokalist olarak yer aldığı klipte, Uludağ’dan Gölyazıya, İznik Kalesi’nden Emirsultan Külliyesi’ne kadar Bursa’nın sahip olduğu 70’e yakın tarihi ve doğal mekan tüm güzellikleriyle gözler önüne serildi.

Tarihi kültürel miras yatırımları ile Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, kentin turizm pastasından aldığı payın artırılması hedefiyle şimdi de tanıtım çalışmalarına ağırlık verdi. Uludağ, Karacabey Longozu, Suuçtu Şelalesi, krater gölleri gibi doğal güzelliklerin turizme kazandırılması için de yoğun çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, kentin tüm değerlerini bir “Elimde sazım Bursa’da gözüm” adlı klipte topladı. Anonim bir Keles türküsü olan ve Bursa’yı anlatan ‘Kıyıdan’ türküsüne klip çeken Büyükşehir Belediyesi, 70’in üzerinde tarihi ve doğal mekanı tüm güzellikleriyle gözler önüne serdi.

Bursa’yı izleyerek, dinleyin
Yönetmenliğini, Bursa’da çekilen ilk korku filmi ile vizyona girmeye hazırlanan H. Mücahit Pehlivan’ın yaptığı klibin kayıtlarında 38 saz sanatçısı enstrümanlarıyla görev aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin aralarında bulunduğu 24 sanatçı vokallerde, 5-6 sanatçı da geri vokallerde türküye hayat verdi. Büyükşehir Belediye Konservatuarı sanatçılarının yanı sınıra Bursa sevdalısı sanatçıların da gönüllü olarak katıldığı klip çalışması, sabah namazından gün batımına kadar Bursa’da geçen bir günü, kentin doğal ve tarihi güzellikleriyle anlatıyor. Ulu Cami’den yükselen ezan sesinin ardından günün başladığı Bursa’da, çarşıda kepenk açan esnaf, demirci tezgahında bıçak işleyen bıçakçılar ve surlar bölgesindeki kılıç kalkan gösterisiyle hem bıçakçılığa hem de kentin önemli kültürel mirası kılıç kalkana vurgu yapılıyor.

Görsel Miras dalında yarışacak
Yapımcılığını Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, uygulayıcı yapımcılığını ise Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün üstlendiği klibin Genel Koordinatörü ise Büyükşehir Belediyesi Basın halkla İlişkiler Müdürü Saffet Yılmaz. Kayıtların tamamı mix ve mastering Bursa Büyükşehir Belediyesi Ses Kayıt Stüdyolarında gerçekleştirilirken klibin Aranjörlüğü ise Kurtuluş Gözütok’a ait. Toplam 6.30 dakikalık klip, öncelikli olarak sosyal medya ve yerel ve ulusal televizyon kanallarda yayınlanacak. Bursa’nın sahip olduğu tüm güzellikleri bir arada toplayan klip ayrıca Avrupa Müze Akademisi’nin (EMA) dünya çapında düzenlediği yarışmada Görsel Miras dalında yarışacak. Bursa’nın dünya çapında tanıtılması anlamından daha şimdiden önemli bir rol üstlenen klip, Bursa sevdalılarının beğenisine sunuldu.
Konuyla ilgili değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın tanıtımını yaparken farklı mecraları ve farklı yöntemleri kullandıklarını belirtti. Hazırlanan bu yeni çalışmayı farklı dillere de uyarlayacaklarını kaydeden Başkan Altepe, kentin turizm kimliğini öne çıkaracak yatırımların yanı sıra bu tür tanıtım çalışmalarına da ağırlık vereceklerini söyledi.