BEDİA AKARTÜRK’TEN MUHTEŞEM KONSER

0
1021


DUAYEN SANATÇIYA KONSERDE KABAK SÜRPRİZİ
•BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, HAYRANLARINA YILLAR ÖNCE YAŞADIĞI ANISINI ANLATAN DUAYEN SANATÇI BEDİA AKARTÜRK’E, KONSER SIRASINDA BAL KABAĞI HEDİYE ETTİ.
•ÜNLÜ SANATÇI, “YILLAR ÖNCE BİR HAYRANIM ORMANCI TÜRKÜSÜNÜ İSTEDİ. SAHNEYE DE KOCAMAN BİR KARPUZ KOYDU. BEN O TÜRKÜYÜ BİLMEDİĞİM İÇİN SÖYLEMEDİM. O DA KONSER SONUNDA KARPUZU ALIP GİTTİ” DEDİ.
•AKARTÜRK’ÜN ANLATTIĞI BU ANI ÜZERİNE İZLEYİCİLER ARASINDA BULUNAN BAŞKAN AKTAŞ, HEMEN BİR KARPUZ BULUNUP GETİRİLMESİNİ İSTEDİ ANCAK KISA SÜREDE KARPUZ BULUNAMAYINCA, ÜNLÜ SANATÇIYA BAL KABAĞI HEDİYE EDİLDİ.
•BAŞKAN AKTAŞ’IN ÖNÜNDE ŞARKISINI SÖYLERKEN, BİRDEN YANINDA BAL KABAĞINI GÖRÜNCE ŞAŞKINA DÖNEN ÜNLÜ SANATÇI ŞARKIYI KESİP, BAŞKAN AKTAŞ’A TEŞEKKÜR ETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hayranlarına yıllar önce yaşadığı anısını anlatan duayen sanatçı Bedia Akartürk’e, konser sırasında bal kabağı hediye etti. Ünlü sanatçı, “Yıllar önce bir hayranım ormancı türküsünü istedi. Sahneye de kocaman bir karpuz koydu. Ben o türküyü bilmediğim için söylemedim. O da konser sonunda karpuzu alıp gitti” dedi. Akartürk’ün anlattığı bu anı üzerine izleyiciler arasında bulunan Başkan Aktaş, hemen bir karpuz bulunup getirilmesini istedi ancak kısa sürede karpuz bulunamayınca, ünlü sanatçıya bal kabağı hediye edildi. Başkan Aktaş’ın önünde şarkısını söylerken, birden yanında bal kabağını görünce şaşkına dönen ünlü sanatçı şarkıyı kesip, Başkan Aktaş’a teşekkür etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Türk Halk Müziği konserinin konuk sanatçısı, sahnelerde 55’inci sanat yılını geride bırakan duayen isim Bedia Akartürk oldu. Atatürk Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’ndaki konsere Bursalılar yoğun ilgi gösterirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da izleyiciler arasındaki yerine aldı. Beğenilen türküleri alkışlar eşliğinde seslendiren Bedia Akartürk, sıra ormancı türküsüne geldiğinde ise yıllar önce İzmir’de yaşadığı bir anısını hayranları ile paylaştı. İzmir radyosunda çalıştığı yıllarda İzmir Selçuk’ta bir karpuz festivaline gittiğini hatırlatan Akartürk, “Apar topar festivale gittik. Kocaman bir bahçe. Neyse türküleri söylerken, bir adam geldi kucağında kocaman bir karpuz. ‘Ormancıyı söyle’ deyip, karpuzu sahneye bıraktı. Ben de ormancı türküsünü bilmiyorum. Duymazlığa geldim. Konserin sonuna doğru adam söylemeyeceğimi anladı, karpuzu da alıp gitti” dedikten sonra ormancı türküsünü seslendirmeye başladı.

Karpuz yerine bal kabağı

Bu sırada izleyiciler arasında bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yıllar önceki anıyı yaşatmak için hemen bir karpuz bulunup, getirilmesini istedi. Konserin devam ettiği sırada karpuz bulamayan görevliler, yerine bal kabağı getirdi. Hiçbir şeyden habersiz Başkan Aktaş’ın önünde türkülerini seslendirmeye devam eden duayen sanatçı, birden yanında tepsi içinde kocaman bir bal kabağı görünce şaşkına döndü. Hemen türküyü kesen Akartürk, bu jesti için Başkan Aktaş’a teşekkür etti. Karpuz getirmek istediğini belirten Başkan Aktaş, “Arkadaşlara söyledim; acil bir karpuz bulun dedim. Bulamadıkları için kabak buldular. Dedim ki Bedia Akartürk gibi bir duayeni nasıl kırar bir adam. Bende dedim ki onun isteğini yerine getireyim kabak getirdim. Biraz neşe katalım istedim kusura bakmayın” dedi.

“Bulduğum anda getireceğim”

Konser sonunda sahneye çıkıp, ünlü sanatçıya günün anısına çiçek veren Başkan Aktaş, “Bazıları saman alevi gibi parlarlar ve sönerler. Ama Bedia Akartürk ömrü billah parlamaya devam eder emin olun. Bu arada karpuz arama çalışmaları hala devam ediyor onu söyleyeyim. Bulduğum anda getireceğim. Bu ve benzeri organizasyonlarımız devam edecek. Böyle önemli ve güzel isimlerle bulaşacağız. İnşallah bütün güzellikleri hak eden Bursa’mız kültürde ve sanatta da bu işin zirvesini yaşayacak. Bedia Hanım’ın ağzına yüreğine sağlık” diye konuştu.

Başkan Aktaş’a, güzel jesti için teşekkür eden Akartürk de hayranlarına seslenerek, “Sizlerden aldığım enerji beni ayakta tutuyor. Sizlerle beraber olma mutluluğunu yaşadım. Sizleri seviyorum, Allah hepinizden razı olsun” dedi.