ABD’Lİ GENÇLERDEN TÜRKÇE KONSER

0
850


ABD’li gençlerden Türkçe konser
– ABD’li gençler Türkçe’yi öğrendi.
– Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ABD’den gelerek Bursa’da Türkçe öğrenen gençlerle ‘Bursa’nın Ufak Tefek Taşları’ adlı türküyü söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ABD’den gelerek Bursa’da Türkçe öğrenen ve Türk kültürünü yakından tanıyan gençlerle Türkçe şarkılar ve türküler söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, International Services in Education (ISE) ve National Security Language Initiative for Youth (NSLI-Y) kurumlarının ortak projesi ile Türkçe öğrenmek, Türk aile yapısı ve Türk kültürünü yaşayarak tanımak amacıyla kente gelen ABD’li gençler yetenekleriyle dikkat çekiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yıldır destek verdiği program kapsamında Bursa’ya gelen gençler, 6 hafta boyunca gönüllü ailelerin yanında kalıyor. Türkçe öğrenmek amacıyla Bursa’ya gelen 14 Amerikalı lise öğrencisi, bir yandan da Bursa’yı gezerek tarihi ve turistik mekanlar hakkında bilgi sahibi oluyor.
Türkiye’de birbirinden farklı etkinliklerle eğlenceli zaman da geçiren ABD’li gençler, Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nda, öğrendikleri Türkçe şarkıları söyleyerek, yetenekleriyle göz doldurdu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte ‘Bursa’nın Ufak Tefek Taşları’ adlı türküyü seslendiren gençler, yaklaşık 4 haftada öğrendikleri Türkçe ile şarkılar söyleyerek önemli bir başarıya imza attı. Sophia ve Brendan adlı gençler, ‘Divane Aşık Gibi’ adlı sevilen parçayı seslendirerek adeta gönülleri fethetti. Bursa’ya gelmeden önce hiç Türkçe bilmediğini söyleyen Sophia, Bursa’da Türkçe’yi öğrenirken farklı bir kültürü de tanımanın sevincini yaşadığını söyledi. Brendan ise Bursa’da, yeni bir dil ve kültürü öğrenirken aynı zamanda Türkçe şarkılar ve halk oyunlarını da öğrenmenin mutluluğunu taşıdığını vurguladı. ABD’li gençler, Türkçe’yi ve Türk kültürünü yakından tanımalarına destek olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye de teşekkür etti. Başkan Altepe ise ABD’li gençlerin kısa sürede önemli bir adım attıklarını belirterek, gençlerin Bursa’da yakından tanıdıkları Türkçe ve Türk kültürünü kendi ülkelerinde tanıtarak, Türkiye’nin kültür elçileri olacaklarını ifade etti.