TÜRKSOY GENÇLİK ODA ORKESTRASIN’DAN MUHTEŞEM KONSER

0
225

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı – TÜRKSOY tarafından Türk Dünyası’nın genç yeteneklerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan Gençlik Oda Orkestrası Türkiye konserleri kapsamında Bursalı sanatseverlerle biraraya geldi.Kurulduğu 2010 yılından bu yana ülke genelinde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde sayısız konser veren Gençlik Oda orkestrası, TÜRKSOY ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı Orkestra Şube Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde ikinci kez Bursalı sanatseverlerle buluştu.

Her yıl farklı müzisyenlerin katılımıyla orkestra terkibini değiştiren Gençlik Oda Orkestrası, bu yılki programını Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Türkiye, Tataristan (RF) ve Başkurdistan’dan (RF) davet ettiği sanatçılarla sundu. TÜRKSOY Gençlik Orkestrası ile Bursalı müzikseverlerin ikinci buluşması Bursa’nın tarihi mekanlarından olan Ördekli Kültür Merkezinde gerçekleşti.Geçen yılki repertuvarını tümüyle yenileyen orkestra, Bursalı sanatseverlere, klasik Batı bestecilerinin yanısıra Türk Dünyası bestecilerinin de eserlerinin icra edildiği unutulmaz müzik ziyafeti verdi.

Bu yılki repertuvarını 26 Mayıs – 10 Haziran 2017 tarihleri arasında Bolu’nun Seben ilçesinde kurulan Türk Dünyası Sanat Köyü’nde gerçekleşen TÜRKSOY Besteciler Buluşması’na katılan bestecilerin eserleriyle renklendiren orkestra, Besteciler Buluşmasına katılan Tataristanlı besteci Alsu Sungatullina’nın “Doğu Bilgeliği” eseri ile Türkmenistanlı besteci Rovşan Nepesov’un “Fantazi” adlı eserini müzikseverlerin beğenisine sundu. Ayrıca, bu yılki konser kapsamında, orkestrada kontrabas sanatçısı olarak yer alan Kazakistanlı müzisyen Birjan Mynbayev’in “İligai” adlı eserinin prömiyeri yapıldı.Konserin ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, orkestra şefleri Anvar Akbarov (Kazakistan) ve Mustafa Mehmandarov’a (Azerbaycan), Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürü Dr. Turgay Mercan tarafından  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına hatıra plaketi verildi.

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Bursa konserinin ardından çıkacağı Balkan Turnesi’nin ilk konserini Makedonya’nın Üsküp kentinde, ikinci konserini de ülkenin en büyük müzik-sahne organizasyonu olan ve bu yıl 57.’si düzenlenecek Ohri Yaz Festivali’nde verecek. TÜKRSOY Gençlik Oda Orkestrası Balkan Turnesi, Karadağ’ın Podgorica, Bosna Hersek’in Saray Bosna ve Mostar, Sırbistan’ın Belgrad şehrinde verilecek konserlerle devam edecek.