SANATÇILARIMIZIN “USTA ÖĞRETİCİLİK”SEVİNCİ

0
506


Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası eğitmenleri, Uludağ Üniversitesi’nin ‘Pedagojik Formasyon’ eğitimlerine katılarak ‘usta eğitici’ belgelerini almaya hak kazandı. Sanatçılar, ‘usta eğitici’lik sertifikalarının heyecanını ve sevincini de Merinos AKKM’de yapılan törende doyasıya yaşadı.

Bursa Büyükşehir Belediye Orkestrası sanatçılarının usta eğiticilik belgelerini aldığı tören, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Başkanlık toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Sanatçıların sevinçli ve heyecanlı görüntüler sergiledikleri törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Bursa Büyükşehir Belediye Orkestrası bünyesinde 1983 yılından bu yana müzik eğitimi verilmesine karşın bugüne kadar orkestrada eğitim veren öğretmenlerin pedagojik formasyon ve usta öğreticilik belgelerinin olmadığını hatırlattı. Bu sıkıntının önüne geçildiğini belirten Karlık, öğrencilere verilen diplomaların resmi kurumlarda geçerlilik kazanması hedefiyle orkestra eğitmenlerinin de eğitim aldıklarını anlatarak, “Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi işbirliği ile Eylül 2014 tarihinde bir protokol imzalandı. Ardından da orkestramızın 49 öğretmenine usta öğreticilik belgesi verildi. Öğretmenlerimiz yaklaşık 3 ay süren yoğun bir eğitime katılarak, Pedagojik Formasyon eğitimlerini tamamladı ve usta öğreticilik belgelerinin sahibi oldu” diye konuştu.

Yoğun program
Uludağ Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tavaslı, eğitmenlerin eğitiminin de önemsendiğine dikkati çekerek, program kapsamında öğretmenlerin ‘Sınıf Yönetimi’, ‘Eğitim Psikolojisi’, ‘Ölçme ve Değerlendirme’, ‘Eğitim Bilimine Giriş’, ‘Müzik Öğretim Yöntemleri’, ‘Eğitimde İletişim ve İletişim Araçları’, ‘Öğrenme ve Öğretme Teknikleri’ ve ‘Öğretim Materyalleri Tasarımı’ derslerini aldıklarını ifade etti.
Bu sayede, 2015-2016 eğitim döneminden itibaren, 4 yıllık usta öğretici sertifikası alan öğretmenlerin vereceği eğitime katılacak konservatuvar öğrencilerinin de diplomaları geçerlilik kazanmış oldu.

Sertifika coşkusu
Eğitimlere katılan sanatçılardan Hamit Gazigil, eğitimlerin içeriğini eğlenceli bir dille anlattığı şiirini okuyarak törene renk kattı. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Aziz Elbas ile Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürü DR.Turgay Mercan, Uludağ Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tavaslı ve diğer eğitmenler, usta eğiticilik belgesi almaya hak kazanan sanatçılara sertifikalarını verdi. Tören, günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ve derslerde yapılan çalışmaların bir örneğinin canlandırılmasıyla sona erdi.