BURSA TÜRKÜLERİ İLE ZAMANDA YOLCULUK

0
219

Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Türk Halk Müziği Bölümü, ‘Geçmişten Günümüze Türkülerle Bursa’ konseriyle izleyenleri duygu dolu bir zaman yolculuğuna çıkarttı. ‘Geçmişten Günümüze Türkülerle Bursa’ konseri, Merinos AKKM’de renkli anlara imza attı.

Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Türk Halk Müziği Bölümü’nün Bursa Araştırmaları Merkezi (BAM) ve Karagöz Halk Dansları Topluluğu ile ortaklaşa sunduğu ‘Geçmişten Günümüze Türkülerle Bursa’ konseri, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirildi. Altan Göl’ün şefliğini üstlendiği konserde, Bursa’nın köylerine özgü örf ve adetler, düğün gelenekleri, yöresel türküler ve çalgıları sahnelendi. ‘A Fadimem Seni Bana Vermezler’, ‘Karanfil Dallanır mı’, ‘Altın Tas İçinde Kınam Ezilir’ gibi mahalli türkülerin Şef Altan Göl önderliğinde koro ve solo halinde seslendirildiği gecede, köylerde önemli günlerde oynanan oyunlardan örnekler de sergilendi.
Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği konserde, sanatçıların performanslarıyla izleyenler kimi zaman eğlenceli dakikalar yaşarken, kimi zaman da duygu dolu anlar yaşadı. Sanatseverlerin de türkülere eşlik ettiği konser, ‘Bursa’nın ufak tefek taşları’ ile sona erdi. Halk Dansları Topluluğu’nun oyunlarına Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına Muhsin Özlükurt ve eski Bursa Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu da eşlik etti. Yaklaşık iki saat süren konserin sonunda sazendeler ve sanatçılar dinleyenlerden büyük alkış aldı. Bursalılara keyifli bir gece yaşatan tüm sanatçılara teşekkür eden Muhsin Özlükurt, Büyükşehir Belediyesi’nin sanata, sanatçıya ve kültüre katkı sunmaya devam edeceğini söyledi. Programın sonunda Özlükurt ve Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürü Dr.Turgay Mercan, şef Altan Göl’e, Bursa Araştırmaları Merkezi’ni temsilen Cengiz Bütün’e, Halk Kültürü Araştırmacısı Özer Güleç’e ve Karagöz Halk Dansları Topluluğu eğitmeni Selin Kılıç’a çiçek verdi.