TÜRK HALK MÜZİĞİ BÖLÜMÜ TARİHÇESİ

1983 yılında Kültürpark içerisinde faaliyete geçen Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı bünyesinde, Türk Halk Müziği Bölümü; 1993 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlilerinden; Yücel PAŞMAKÇI öncülüğünde kurulmuştur. Ali YILMAZ, Taşkın DOĞANIŞIK ile oluşan heyet tarafından yapılan sınavda başarılı olan sanatçılar Murat KARA, Yaşar YOKUŞ, Kemal KAMALI ve İsmail TUNÇBİLEK ile resmi olarak faaliyet göstermeye başladı.

Türk Halk Müziği Bölümü eğitim ve icra faaliyetleri ile yerel, ulusal ve evrensel değer taşıyan kültür ve sanat eserlerinin, tanıtımını sağlayarak, eğitim çalışmaları ve konserler düzenlemek suretiyle halkımızın müzik kültürünün gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Şenlik, şölen, kutlama, anma, özel günler ve benzeri kültürel ve sanatsal organizasyonlar ile yurt içinde – yurt dışında gerçekleştirilecek çeşitli davetlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığını temsil ederek, Türk Halk Müziğinin benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasında etkin rol oynamak, sanat ve eğitim yolu ile toplumun kültürel ve estetik gelişimine katkıda bulunarak Halk müziğinin asli karakterinin korunması amaç edilerek, gelecek kuşaklara doğru biçimde aktarılmasını gaye edinmiştir.

2004 yılında Türk Halk Oyunları biriminin oluşturulması ile bölümün adı Türk Halk Müziği ve Oyunları Bölümü olarak değiştirilmiştir. 2008 yılından itibaren; Türk Halk Oyunları Bölümü, Türk Halk Müziği Bölümünden ayrılarak BKSTV bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.
İTÜ TMDK Öğr. Gör. Yücel PAŞMAKÇI 2007 yılına kadar, Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı ve Sanat yönetmeni olarak görev yaptı. Bölümümüzün kuruluş amacına yönelik, Bursa, Kütahya vb. yörelerde derleme çalışmaları yapılarak TRT’ ye önemli eserler kazandırıldı. Aynı yıllar da İTÜ TMDK Öğr. Görevlisi olan Ali YILMAZ’ da Eğitim sorumluluğunu üstlendi.

Türk Halk Müziği Bölümü İcra Heyeti, her yıl Ekim – Mayıs ayları arasında Tayyare Kültür Merkezinde ayda bir kez olmak üzere sezonda sekiz konser gerçekleştirerek, Bursa’lı sanatseverlerle buluşmaktadır. Ayrıca konserlerimize; Mehmet ÖZBEK, Kubilay DÖKMETAŞ, Hüsamettin SUBAŞI, Turan ENGİN, Ali Haydar GÜL, Soner ÖZBİLEN, Erol PARLAK, Gülcan KAYA, Şakir Öner GÜNHAN, Nursaç ÖNER GÜNHAN, Sabahat AKKİRAZ, Musa EROĞLU, Arif SAĞ, Süreyya DAVULCUOĞLU, Kamil SÖNMEZ, Ali Ekber ÇİÇEK, Gülşen KUTLU, Aysun GÜLTEKİN, Erol KÖKER, Bedri AYSELİ, Arif ŞENTÜRK, Emel TAŞÇIOĞLU, Erdal ERZİNCAN, Yavuz TOP, Tuğrul ŞAN, Mehmet SESKE, Sümer EZGÜ, Ümit TOKCAN, Nida ATEŞ, Hüseyin TURAN, Cengiz ÖZKAN, Adile KURT KARATEPE gibi Ülkemizin önemli sanatçıları iştirak etmişlerdir.

Konserlerimizin yanı sıra, yurt içi ve yurt dışında (Almanya, Kıbrıs, Finlandiya, Makedonya, Kosova, Güney Kore, Bulgaristan, Çin, Fransa, Kazakistan, Yunanistan, Polonya) konser faaliyetlerini de sürdürmektedir.
Türk Halk Müziği İcra Heyeti Ses ve Saz Sanatçıları, Bursa ve Artvin dolaylarına ait türkülerden oluşan iki adet albüm yapmıştır.
Eğitim faaliyetlerini de sürdüren THM Bölümünde müzik eğitimi dört yıl olup, Temel Solfej, THM Uslüp ve Repertuarı, Bilgileri, THM Solfeji, Dikte ve Deşifre derslerinin yanı sıra enstrüman ( Bağlama, Tar, Kabak Kemane, Kemençe, Kaval, Mey, Zurna, Garmon – Akordeon, Ritim)dersleri verilmektedir. Haftada iki gün, üç ayrı periyotta (Sabah, Öğlen, Akşam) yapılan derslerin dışında, cumartesi günleri Çocuk ve Öğrenci Korosu çalışmaları yapılmaktadır.

Kuruluşundan bu yana Haziran 2015 itibariyle 525 öğrenci mezun vermiş olup, Bölümümüzden eğitim alan öğrencilerimizden Güzel Sanatlar Lisesi, İTÜ, Ege TMDK olmak üzere Ülkemizin birçok Müzik Eğitim Fakültelerini kazanmışlardır. Ayrıca Kültür Bakanlığı Korolarında ve TRT’ de görev yapan öğrencilerimizde bulunmaktadır.
Halen Bölüm Başkanlığını ve Koro Şefliğini Züleyha SAVAŞ, Bölüm Başkan Yardımcılığını Anıl Aşkıner SAPER’in yaptığı Türk Halk Müziği Bölümü’nde, 2014–2015 yılı itibariyle, İcra Heyetinde 30 sanatçı personelle çalışmalarını sürdürmektedir. Çocuk Korosuyla birlikte toplam 450 öğrencisi bulunmaktadır