ORHAN HAKALMAZ İLE “SEZONA MERHABA” KONSERİ

0
118

Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Türk Halk Müziği Bölümü, ünlü sanatçı Orhan Hakalmaz’ın konuk sanatçı olduğu konserde Bursalılara türkü ziyafeti sundu.

Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Türk Halk Müziği Bölümü’nün 2016-2017 sezonunun açılışı konseri, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerinin anısına yapılan konsere, türkü severler büyük ilgi gösterdi. Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı Züleyha Savaş’ın şef olarak yönettiği konserin ilk bölümünde, sanatçılar solo ve koro birbirinden önemli türküleri seslendirdi. Anadolu’nun dört bir yanından ezgiler sunan sanatçılar, dinleyenlere güzel bir akşam yaşattı. Halk oyunları ekiplerinin de sahne aldığı gecede, salonu dolduranlar da türkülere eşlik etti.
Konserin ikinci bölümünde ise sahneye ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz alkışlar eşliğinde çıktı. Sazıyla sanatseverlere türkü ziyafeti çektiren Hakalmaz, seslendirdiği eserlerle dinleyenleri kimi zaman eğlendirdi, kimi zaman duygusal anlar yaşattı. Aşık Veysel ve Neşet Ertaş gibi ustaların eserlerini de seslendiren Hakalmaz, ‘Bil oğlum’, ‘Uzun ince bir yoldayım’, ‘Vay dünya dünya’, ‘Ah yalan dünya’, ‘Dostum dostum’, ‘Yeşil ördek gibi’, ‘Ölürüm Türkiyem’, ‘Genç Osman’, ‘Kara tren’, ‘İlvanlım’, ‘Al Fadimem’, ‘Sevilir’ gibi birçok türküyü Bursalılar için söyledi. Konsere gelen çocukları da sahneye çağırarak birlikte türkü söyleyen Hakalmaz, yeni neslin türkülere ilgi duymasının sevindirici olduğunu belirterek hatıra fotoğrafı çektirdi. Bursa eski milletvekili ve Bursa Kent Konseyi Şairler Yazarlar Çalışma Grubu Temsilcisi Faruk Anbarcıoğlu da sahneye çıkarak Orhan Hakalmaz ile birlikte 15 Temmuz şehitleri için yazdığı şiiri seslendirdi. Yaklaşık iki saat sahnede kalan Hakalmaz, dinleyenleri kırmayarak istedikleri eserleri de söyledi.

“Şimdi ülkemize topyekün sahip çıkma zamanı”
Türkülerin insana sevgi aşıladığını söyleyen Hakalmaz, her türkünün bir hikayesi olduğunu, bulun bilen insanın da türküleri sevmemesinin mümkün olmadığını belirtti. Son dönemlerde yaşanan olayların Anadolu insanının ataları gibi hala yiğit olduğunu gösterdiğini ifade eden Hakalmaz, Atatürk’ün dediği ‘muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kandadır’ cümlesinin hala geçerliği olduğunu dile getirdi. Hakalmaz, “Dostluğumuz kuvvetli ama aklı olan düşmanlığımıza hiç uğramasın. Bizler Nene Hatunları, Ulubatlı Hasanları, tanklara çıkanları, Ömer Halisleri gördük. Atatürk’ün dediği gibi ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır’. Bugün de o durumdayız. Şimdi ülkemize topyekün sahip çıkma zamanı. Daha sonra aramızda tatlı tatlı tartışırız. Ama şimdi saldırı altındayız” dedi.
Eskiden yurtdışındaki güzel konser salonlarını, köprüleri görünce iç çektiklerini, ama artık daha iyilerine sahip olduklarını söyleyen Hakalmaz, şehitlerin geldiği zamanda kendilerinin çalıp söylemesini eleştirenlere de cevap verdi. Bir milleti millet yapanın dili, dini, kültürü ve tarihi olduğunu hatırlatan Hakalmaz, “Bizler bir karış vatan toprağı vermemek, dilimizi, dinimizi ve kültürümüzü korumak için şehit oluyoruz. İçimizde hala hainler var. Adam ‘Niye sela veriliyor’ diyor. Allah’tan azınlıktalar. Belki de Osmanlı’ya da laf ederlerdi. ‘Savaş var, siz bur da davul zurna ile mehteran savaşa gidiyorsunuz’ diye. Bizler savaşa bayram gibi gideriz. Türkülerde de bunu söyleriz” diye konuştu.
Konserin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanvekili Muhsin Özlükurt ve Orkestra Şube Müdürü Dr.Turgay Mercan tarafından sanatçı Orhan Hakalmaz ve THM Bölüm Başkanı Züleyha Savaş’a çiçek takdim edildi.