10.LEYLEK ŞENLİĞİ BAŞLADI

Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle bu yıl Karacabey Belediyesi’nin ev sahipliğinde organize edilen 10. Leylek Şenliği, Eskikaraağaç Köyü’nde başladı.
Şenliğin açılışı nedeniyle, köy meydanında tören düzenlendi. Törene; Bursa Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Eskikaraağaç Köyü Muhtarı Rıdvan Çetin ve vatandaşlar katıldı.Şenliğin açılış konuşmalarından önce Bursa Büyükşehir Belediye Bandomuzun düzenlemiş olduğu mini konser izleyenlerden büyük alkış aldı.
Şenliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, 10. Leylek Şenliği’nin geçmişte hayvan haklarına verilen önemin bir göstergesi olduğunu söyledi. Osmanlı’nın insan haklarının yanında hayvan haklarını da gözettiğini, yaşayan her canlıya sevgi ve merhamet nazarıyla baktığını belirten Başkanvekili Karlık, Büyükşehir Belediyesi olarak bu bakış açısıyla hareket ettiklerini ifade etti. Başkanvekili Karlık, Bursa’nın tanıtımına da katkı sağlayan şenliğin gelecek yıllarda dahi iyi ortamlarda daha geniş programlarla düzenlenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını anlattı.
AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı ise, 2015 yılında tamamlanması öngörülen ve Bursa’dan geçen İstanbul-İzmir karayolunun güzergahının Uluabat Gölü’nün zarar görmemesi nedeniyle kuzeye alındığını açıkladı. ‘Anlamı çok büyük’ diye ifade ettiği leylek şenliğine katkı koyan tüm kurumlara teşekkür eden Matlı, “Doğallığın azaldığı bu günlerde leylek şenliği gibi organizasyonların artmasının ve halkın hayvan hakları konusunda bilinçlendirilmesinin ayrı bir önemi var” dedi.
Bursa Vali Vekili İsmail Demirhan da, Bursa’nın her bakımdan önemli bir şehir olduğunu vurgulayarak, şehirdeki su kaynaklarının, doğal hayatın, tüm güzelliklerin korunması açısından herkesin ortak bilinçle hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti. Leylek şenliğinin de bu amaçla yapıldığını dile getiren Demirhan, “Bursa’nın en önemli su kaynaklarından biri olan Uluabat Gölü’ne, başta Eskikaraağaçlılar olmak üzere Karacabey’in, Bursa’nın sahip çıkmazı lazım. Leylek Şenliği de bu bilinci oluşturmak için yapılıyor” diye konuştu.
Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, hayvanların aç kalmasını önlemek için dağlara yiyecek bırakan bir neslin torunları olduklarını hatırlatarak, 10. Leylek Şenliği’nin de geçmişin ruhuna uygun olarak düzenlendiğini ifade etti. Organizasyona destek veren herkese teşekkür eden Özkan, “Yaşayan herkesin doğaya karşı sorumluluğunu artırmak istiyoruz. Osmanlı Padişahı Bayezıd’ın hayvan haklarıyla ilgili fermanı, tarihe altın harflerle geçmiştir. Dünyanın ilk hayvan hastanesi Bursa’da kurulmuştur. Böyle bir ecdadın torunlarıyız.” şeklinde konuştu.
10. Leylek Şenliği 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında organize edildi. Uluabat Gölü’ne kıyısı olan Eskikaraağaç Köyü’nde organize edilen etkinliklerde; Uluabat Gölü ve Leylek Koruma Çalıştayı, Kent konseyleri ve STK etkinlikleri, sportif gösteriler, konserler, halk oyunları sunumları, tiyatrolar, atlı gösteriler, fener alayı gösterisi, gölge oyunları ve kuş resital dinletisi yer alıyor. Şenlik, tüm vatandaşlara yönelik olarak ücretsiz düzenleniyor.
Akşam saatlerinde devam eden etkinliklerde Turizm Şube Müdürlüğü Türk Halk Müziği Bölümü sanatçıları ve saz ekibi zengin repertuarları ile bir konser sundular. Solist Aylin BOZKURT, Züleyha SAVAŞ ve Muhammed MUHİTTİN’in seslendirdiği birbirinden güzel türküler ile izleyenlere doyulmaz bir türkü ziyafeti yaşattı.Repertuarın özellikle kuş konulu parçaları eski Karaağaç sakinlerinden bol alkış aldı.


Facebook
Twitter
YouTube
Instagram